Manual:Integrat/Cataloage/Curs valutar/Editare: Diferență între versiuni

De la Manual
Sari la navigare Sari la căutare
(Pagină nouă: '''Tutoriale''' Prin intermediul acestei ferestre se poate vizualiza, adauga sau modifica cursul valut...)
 
(Nicio diferență)

Versiunea curentă din 27 aprilie 2021 08:10

Tutoriale

Prin intermediul acestei ferestre se poate vizualiza, adauga sau modifica cursul valutar zilnic.

Implicit, informatiile despre cursul valutar BNR se preiau automat de pe site-ul Softteam.ro.

Se preiau doar cursurile aferente monedelor declarate in catalogul Monede.

In cazul in care se doreste actualizarea manuala a acestor informatii se bifeaza optiunea Speciale - Dezactiveaza interogarea site-ului SoftTeam.ro pentru preluarea cursului valutar.

Adaugarea unui curs valutar se face prin intermediul functiei F2 Adaugare.

Campurile care se completeaza obligatoriu la adaugarea sau modificarea unui curs valutar:

  • Moneda - selectare din lista de monede declarate
  • Data - data cursului valutar
  • Curs valutar - valoare cursului

Modificarea sau stergerea unui curs valutar se face prin selectarea lui din lista de cursuri valutare si apelarea functiei F3 Modificare, respectiv F8 Stergere .

Cursurile valutare pot fi preluate de pe site-ul Softteam.ro prin apelarea functiei F7 Preluare curs. La apelarea acestei functii apare o fereastra in care

  • se completeaza perioada pentru care se doreste prelarea
  • se apasa butonul OK

Observatii

Se preiau doar cursurile pentru care nu exista informatii, adica nu se modifica valorile introduse manual.